niedziela, 23 września 2007

Głosowanie w okręgu konsularnym Edynburg (Edynburg, Glasgow, Inverness, Belfast)

Na terenie okręgu konsularnego Konsulatu Generalnego RP w Edynburgu mają zostać utworzone 4 obwody do głosowania. Głosować można tylko osobiście. Głos będzie można oddać głos w jednym z czterech miast:

1) Edynburg
Konsulat Generalny RP
2 Kinnear Road, Edynburg EH3 5PE

2/ Glasgow
Klub Polski im. Gen.Wł. Sikorskiego
Parkgrove Terrace,
Glasgow G3 7SD

3/ Inverness
The Highland Council,
Glenurquhart Road,
Inverness IV3 5NX

4/ Belfast
siedziba Rady do spraw Mniejszości Etnicznych Irlandii Północnej (NICEM)
3rd Floor, Ascot House, 24-31 Shaftesbury Sq, BT2 7DB Belfast

1. Obywatele polscy, przebywający za granicą w dniu wyborów, będą mogli wziąć udział w głosowaniu, jeżeli posiadają ważny polski paszport, a w przypadku wyborów w państwach Unii Europejskiej paszport lub dowód osobisty oraz zostaną wpisani, na podstawie osobistego zgłoszenia, do spisu wyborców sporządzonego przez konsula właściwego terytorialnie dla miejsca pobytu wyborcy. Powyższy wymóg wcześniejszego wpisania do spisu wyborców nie dotyczy wyborców posiadających zaświadczenie o prawie do głosowania.

2. Zgłoszenie do spisu wyborców można wnieść do konsula ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaxem lub e-mailem. Zgłoszenie powinno zawierać nazwisko i imiona, imię ojca, datę urodzenia, miejsce zamieszkania (pobytu) wyborcy, numer ważnego polskiego paszportu, a w przypadku wyborów w państwach Unii Europejskiej numer paszportu lub dowodu osobistego, a także miejsce i datę jego wydania oraz numer ewidencyjny PESEL, jeśli wyborca go posiada. Należy koniecznie podać w której obwodowej komisji wyborczej wyborca chce oddać swój głos. Zgłoszenia będą prowadzone odrębnie dla każdej obwodowej komisji wyborczej. Można być umieszczonym w tylko jednym spisie. Zgłoszenia można dokonać najpóźniej w 5 dniu przed dniem głosowania. Ostatnim dniem w którym będzie można dokonać zgłoszenia jest 16 października. Dla ułatwienia utworzony został elektroniczny formularz zgłoszenia. Link do niego zostanie umieszczony na stronie internetowej konsulatu www.polishconsulate.org . Zgłoszenia będziemy mogli przyjmować dopiero po publikacji rozporządzenia Ministra Spraw Zagranicznych w sprawie utworzenia obwodów głosowania dla obywateli polskich przebywających za granicą w wyborach do Sejmu i Senatu. Jest to przewidziane na dzień 28 września.

3. Obywatele polscy stale zamieszkali za granicą, którzy będą przebywać w kraju w dniu wyborów mogą wziąć udział w głosowaniu w obwodzie właściwym dla miejsca ich pobytu, jeżeli w dniu wyborów (nie składając wcześniej wniosku o wpis do spisu wyborców) przedłożą obwodowej komisji wyborczej ważny polski paszport (ale nie dowód osobisty) oraz udokumentują, że stale zamieszkują za granicą (takim dokumentem może być np. karta stałego pobytu, dokument potwierdzający zatrudnienie za granicą lub dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń ubezpieczenia społecznego za granicą). Na tej podstawie osoby te zostaną dopisane do spisu wyborców i dopuszczone do głosowania.

4. Wyborca, zmieniający miejsce pobytu przed dniem wyborów, może głosować na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Jest ono wydawane na wniosek wyborcy, przez konsula, który sporządził spis wyborców. Po wydaniu zaświadczenia konsul skreśla wyborcę ze spisu wyborców. Na podstawie zaświadczenia wyborca może głosować w dowolnie wybranym obwodzie w kraju lub za granicą.

W dniu 21 października 2007 głos można oddać w siedzibie obwodowej komisji wyborczej właściwej dla dokonanego zgłoszenia. Głosowanie odbywać będzie się od godziny 6.00 do 20.00. Aby otrzymać karty do głosowania należy okazać komisji ważny polski paszport lub dowód osobisty (także starego typu). Koszty podróży wyborców, udających się do miejsc głosowania, nie podlegają zwrotowi.

Źródło: www.polishconsulate.org

Brak komentarzy: